kontakt | mapa serwisu | newsletter | dodaj wiadomość
Jak mogę uzyskać informację publiczną?

Urzędy i instytucje publiczne mają obowiązek prowadzenia na swoich stronach internetowych Biuletynów Informacji Publicznej (BIP) - specjalnej strony, na której publikują najważniejsze informacje o swojej działalności. Jeśli informacja, której szukamy, nie została opublikowana w BIP, będzie dostępna na wniosek.  

 

Złożenie wniosku o informację publiczną nie wiąże się z żadnymi kosztami, nie jest też sformalizowane, nie trzeba nawet składać pisemnego wniosku, jeśli informacja jakiej szukamy jest dostępna od ręki. Wiele urzędów na swoich stronach BIP zamieszcza formularz, który trzeba wypełnić i wysłać, niektóre urzędy przyjmują wnioski e-mailem, zawsze można też wysłać wniosek tradycyjną pocztą lub złożyć osobiście w urzędzie. Wnioski o informację publiczną można również składać za pośrednictwem platformy Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Zachęcamy do założenia tam konta i zarejestrowania tzw. profilu zaufanego (nie powinno nam to zająć więcej niż kilka minut), bo dzięki temu wnioski o informację publiczną, a także inne pisma do urzędów, można składać przez internet. 

 

Urząd ma obowiązek udzielić nam żądanej informacji w ciągu 14 dni. W wyjątkowych przypadkach, jeśli nie jest to możliwe w takim terminie, może nas poinformować o przedłużeniu tego terminu ale nie dłużej niż do dwóch miesięcy. Jeśli nie uzyskamy odpowiedzi, możemy złożyć skargę na bezczynność, zaś odmowę udzielenia odpowiedzi możemy zaskarżyć do sądu administracyjnego.

 

Na stronie Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej znajdziesz przystępne i obszerne wyjaśnienie, jak napisać wniosek o informację publiczną. Informacja publiczna to podstawowe narzędzie aktywnego obywatela, warto zatem zapoznać się z poradnikiem przygotowanym przez Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

 

stan prawny na 22.06.2014 r.


Podstawa prawna

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U.2014.782)