kontakt | mapa serwisu | newsletter | dodaj wiadomość
Czy warto spisać testament i jak to zrobić?

Testament warto spisać w sytuacji, jeśli chcemy zmienić zasady dziedziczenia ustalone w Kodeksie cywilnym (zobacz: Czym się różni dziedziczenie ustawowe od testamentowego) i pragniemy, aby majątek odziedziczyły wybrane przez nas osoby.

 

Istnieją dwie najpopularniejsze formy testamentu: testament własnoręczny oraz testament notarialny. Dziedziczenie na podstawie testamentu własnoręcznego, jak i notarialnego będzie tak samo ważne. Testament zawsze można zmienić. Obowiązujący jest ten, który został opatrzony najpóźniejszą datą. Jeśli zatem spisaliśmy testament notarialny, ale zmieniliśmy później zdanie co do jego treści i spiszemy kolejny, ale na przykład własnoręcznie i będziemy przechowywać go w domu, to po naszej śmierci, za wyraz naszej ostatniej woli zostaną uznane zapisy dokumentu z późniejszą datą – w tym przypadku testamentu własnoręcznego.

 

Więcej na temat rodzajów testamentów - Jakie są rodzaje testamentów

 

Przykład

Pan Paweł jest rozwiedziony, nie ma dzieci. Jego rodzice nie żyją. Z krewnych ma tylko siostrę. Gdyby umarł, to właśnie siostra odziedziczyłaby po nim majątek. Pan Paweł żyje jednak od wielu lat w nieformalnym związku z panią Joanną. Myśląc o zabezpieczeniu przyszłości swojej życiowej partnerki, chce spisać testament, aby w przypadku jego śmierci pani Joanna mogła odziedziczyć jego mieszkanie, samochód i oszczędności. Jeśli pan Paweł nie spisze testamentu, to po jego śmierci, pani Joanna nie otrzyma w spadku niczego. 

 

 

stan prawny na 23.09.2014

 

 


Podstawa prawna

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U.2014.121): art. 949, 950