Ostatnia szansa na sprawdzenie stanu zdrowia dziecka. Program PoZdro!
autor(ka): Fundacja Medicover
We Wrocławiu dobiega końca trzecia i ostatnia już edycja społecznego, Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy typu 2 i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!, organizowanego przez Fundację Medicover, Organizację Pożytku Publicznego.

Dla wszystkich uczniów czwartych klas, z wrocławskich szkół podstawowych deklarujących w tym roku szkolnym udział w Programie PoZdro!, którzy nie zdążyli sprawdzić swojego stanu zdrowia w badaniach przesiewowych, Fundacja Medicover przygotowała dwa ostateczne terminy badań: 18 i 19 maja 2018 roku. Aby wziąć udział w badaniach wystarczy zgoda opiekuna dziecka oraz rejestracja u Koordynatora Lokalnego PoZdro!

Badania są w pełni bezpłatne, nieinwazyjne (bez użycia igieł), trwają około 20 minut i obejmują: badania wzroku, pomiar ciśnienia, ocenę sprawności krążeniowo-oddechowej w teście wydolnościowym, badanie postawy oraz płaskostopia z użyciem podoskopu komputerowego, masy oraz składu ciała profesjonalną wagą do bioimpedancji. Są idealną okazją do sprawdzenia stanu zdrowia i kondycji fizycznej dziecka.

Badania przesiewowe w ramach Kompleksowej Analizy Zdrowotnej Programu PoZdro! odbędą się w dwóch terminach (do wyboru):

ZAPISY

W celu zapisania dziecka na badania oraz uzyskania szczegółów prosimy o kontakt z: Karoliną Rowgało-Daniel, Koordynator Zintegrowanej Opieki Indywidualnej Programu PoZdro! we Wrocławiu:

e-mail:

tel.: + 48 662 065 897 (wt. - pt. w godz. 9:00-17:00)

Zapisy na wybraną godzinę (w miarę dostępności miejsc) prowadzone są do czwartku 17 maja 2018 roku włącznie. Ilość miejsc ograniczona.

Badania przesiewowe uczniów odbędą się w jednym z Centrów Medycznych Medicover we Wrocławiu.

Jedynym wymogiem wzięcia udziału w badaniach jest zarejestrowanie się oraz podpisanie zgody na badania przez opiekuna dziecka.

Formularz zgody dostępny będzie na miejscu przed badaniami, a także pod adresem: www.bit.ly/PoZdro-zgoda-badania (wydrukowany i podpisany dokument prosimy przynieść ze sobą na badania).

DLACZEGO WARTO

Do badań zachęca Julita Nocoń-Bohusz, lekarz Programu PoZdro!: Badania przesiewowe
w ramach Programu PoZdro! to unikalna okazja, by kompleksowo sprawdzić stan zdrowia dziecka. Badania są bezbolesne, prowadzi je doświadczona pielęgniarka. Rodzic otrzymuje od razu
po wizycie przejrzystą, obszerną informację w karcie zdrowia: które badane parametry
sąw normie, a co wymaga dalszej diagnostyki i uwagi. To jedyna tego rodzaju analiza zdrowotna u dzieci, oferowana bezpłatnie i realizowana w profesjonalnych warunkach. W przypadku otrzymania zaproszenia przez rodzinę do udziału w PoZdro! – po stwierdzeniu czynników ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne, w szczególności cukrzycę typu 2, rodziny powinny wykorzystać szansę jaką daje udział w Programie, którego nadrzędnym celem jest trwała poprawa kondycji zdrowotnej i fizycznej dziecka.

Dodatkowe terminy badań są przeznaczone dla wszystkich uczniów klas IV szkół podstawowych (w roczniku 2017/2018) z wrocławskich i podwrocławskich placówek uczestniczących w Programie PoZdro!, którzy nie mieli możliwości wzięcia udziału w kompleksowej analizie zdrowotnej w swoich szkołach.

Powiem szczerze, że gdyby nie Program PoZdro! – może do dzisiaj nie wiedziałabym, że jedno z moich dzieci – syn – ma insulinoporność i problemy z serduszkiem – mówi Joanna Kasztelan
z Wrocławia, mama trojaczków – Marysi, Amelii i Mateusza – które wzięły udział w badaniach PoZdro! w swojej szkole w listopadzie ubiegłego roku.
U jednego z moich dzieci w badaniach PoZdro! zostały stwierdzone, ku mojemu zaskoczeniu, wysokie ciśnienie, ponadto otyłość i ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Syn Mateusz został zaproszony do 2-letniego programu, gdzie od razu zajęli się nim na wysokim poziomie specjaliści – lekarz, psycholog, dietetyk, trener.

Gdy dowiedziałem się, że w szkole moich dzieci odbędą się badania PoZdro!, od razu wyraziłam na nie zgodę. Chociażby dlatego, że moje pociechy to wcześniaki i bardzo dużo czasu spędziliśmy jak były małe, u specjalistów, wiec to wynikało z troski o nich. Gdy poinformowałam dzieci, że będą brały udział w takich badaniach, przyjęły to spokojnie. Dla nich raczej było to oczywiste. Ponadto, zostały poinformowane jakie będą mieć badania i na czym one polegają.

Uważam, iż każda rodzina powinna wykorzystać szansę jaką dają badania PoZdro! Czasami my, rodzice, uważamy, że nasze dzieci są zdrowe, bo nic ich nie boli. A jednak - to błędne myślenie. Gdyby nie PoZdro! - może do dzisiaj nie zostałaby wykryta choroba mojego syna. Zachęcam wszystkich rodziców, by wyrazili zgodę i zapisali swoje pociechy na badania organizowane przez Fundację Medicover, ponieważ może to zmniejszyć ryzyko wystąpienia u nich szeregu chorób w przyszłości – chorób serca, cukrzycy i wielu innych. A co może być ważniejszego dla nas, rodziców, niż zdrowie naszych dzieci?

Program PoZdro! Fundacji Medicover objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz honorowym patronatem Ministra Zdrowia.

Historia Szymona, u którego podczas badań przesiewowych PoZdro! wykryto wadę serca:

www.bit.ly/Historia-Szymona-PoZdro

Przykłady zajęć sportowych dla uczestników Programu PoZdro! we Wrocławiu:

https://www.youtube.com/watch?v=OzBwTaEypq0&t=13s

https://www.youtube.com/watch?v=KaEKYug2GWM&t=6s

organizator: Fundacja Medicover
adres: Aleje Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa-Ochota, woj. mazowieckie
tel.: 22 592 70 00, www: http://www.medicover.pl/o-nas/fundacja-medicover 
źródło: Fundacja Medicover
data publikacji: 2018-05-16
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!